Početna stranica > ARHIVA > MEĐUNARODNA KONFERENCIJA, LISTOPAD 2010. > PRIPREMA KONFERENCIJE > Program konferencije

Program konferencije

Petak, 29. listopad: 1. dan

15:00 -16:00 Registracija sudionika

16:00 -17:00 Otvorenje i pozdravni govori

17:00 -17:45 Predstavljanje / Očekivanja

17:45-19:30 Thomas Heckeberg, stalni predstavnik European Network for Education and Training (EUNET), Bonn:

Razvoj u Europi poslije završetka hladnog rata - jedno europsko motrište (Predavanje i diskusija)

19:45-21:00 Večera

Od 21:00 Neformalni razgovori

Subota, 30. listopad: 2. dan:

9:30-10:15 Dr. sc. Višnja Samardžija, predstojnica odjela za europske integracije u Institutu za međunarodne odnose i bivša pomoćnica ministra u Ministarstvu europskih integracija:

Politički, socijalni i ekonomski razvoj Hrvatske poslije 1989. u kontekstu približavanja Hrvatske Europskoj uniji (predavanje i diskusija)

10:15-11:15 Dr. sc. Igor Vidačak, predstojnik Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske:

Razvoj civilnoga društva u Hrvatskoj kao doprinos pripremi za njen ulazak u Europsku uniju (Predavanje i diskusija)

11:15-11:45 Odmor / osvježenje

11:45-12:30 Mr. sc. Andrej Plenković, državni tajnik za europske integracije u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske:

Uloga Hrvatske u Europskoj uniji - perspektive i izazovi za novog člana EU (Predavanje i diskusija)

12:30-14:00 Ručak

14.00-16:30 Kulturološko-povijesni obilazak Grada

16:30-17:00 Odmor / osvježenje

17:00-18:00 Dr. sc. Aleksandar Popov, ko-predsjednik Igmanske inicijative i direktor Centra za regionalizam, Novi Sad:

Srbija i ostale zemlje jugoistočne Europe na putu u Europsku uniju (Predavanje i diskusija)

18:00 -19:00 Carmen Stadtelhofer, direktorica Instituta za znanstveno obrazovanje odraslih (ZAWIW) Sveučilišta Ulm i voditeljica projekta EU "Danube Networkers“:

Europa konkretno: Strategija EU za podunavsku regiju i njen značaj za civilno društvo (Predavanje i diskusija)

19:00-19:30 Konstituiranje radnih skupina

19:30-21:00 Večera

Od 21:00 Neformalni razgovori

Sjednica voditelja radnih skupina

Nedjelja, 31. listopad: 3. dan

9:00-09:15 Organizacijska pitanja

9:15-11:00 Panel-diskusija: Velika politika i mali koraci - Europska perspektiva hrvatsko-srbijanskih odnosa

Sudionici: službeni predstavnici Hrvatske i Srbije (referenti) i predstavnici građana, srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj i hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. Moderatorica: dr. sc. Ljiljana Gehrecke, počasna predsjednica Europskog doma Vukovar

11:00-11:30 Odmor / osvježenje

11:30-13:00 Radne skupine:

A: Što može učiniti Europska unija za bolje međusobno razumijevanje svojih članica / kandidatkinja i prevladavanje teškog povijesnog nasljeđa?

Voditelj: Dr. Wolfgang Forthofer, Salzburer Bildungswerk, Salzburg, Austrija

B: Aktivni građanski angažman - suradnjom do novog zajedništva. Iskustva i prijedlozi

Voditeljica: Sabine Bliestle, Europa Zentrum Baden Württemberg, Stuttgart, Njemačka

C: Ujedinjena Europa - šansa za mlade

Voditeljica: Blanka Smoljan, koordinatorica u Zakladi Friedrich Ebert, Zagreb

D: Suradnja podunavskih zemalja kao doprinos jačanju EU Voditeljica: Carmen Stadtelhofer, ZAWIW, Univerzitet Ulm

13:00-14:30 Ručak

14:30-16:00 Nastavak rada radnih skupina

16:00-17:00 Odmor / osvježenje

Priprema izvješća radnih skupina

17:00-18:00 Izvješća radnih skupina

18:00-19:00 Evaluacija seminara / osobna zapažanja

19:00-19:30 Završetak

Konferencija za tisak (organizatori i eventualno izabrani sudionici seminara)

Od 19:30 Europska prijateljska večer